а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жили

жилат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 40821
1. Пушта жили, корен (за млади, едногодишни гранки што се оставаат да пуштат жили за садење).
Англиски: root Албански: lëshon rrënjë, degëzohet
Употреба: Ботаника
Примери:
Коренот жилеше.
2. (ме, те, го... жили) Стега, прави трага во вид на жила.
Албански: më shtrëngon
Примери:
Чорапите ме жилат.
Изведенки
жилење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК