а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жилиште

мн. жилишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место на живеење.
Англиски: dwelling Албански: vendbanim
Употреба: Архаизам
Примери:
Кнезот го препорачал Климента на тамошното население и му доделил три бојарски жилишта во градот Девол.
2. жила
Англиски: root Албански: rrënjë, dell
Употреба: Аугментатив , Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК