а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жила

мн. жили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2598
1. крвен сад
Англиски: blood vessel Албански: venë
Употреба: Анатомија
Примери:
Ми смрзна крвта в жили.
Вратните жили му набрекнаа како врбови корења.
2. Ткиво што ги поврзува мускулите за коските.
Англиски: sinew Албански: gilcë
Употреба: Анатомија
Примери:
Ми се здрвија жилите.
3. Оној дел од растението што избива од коренот во земјата и низ кој растението добива храна.
Англиски: root Албански: rrënjë
Употреба: Ботаника
Примери:
Удирав со казма по коренот што пуштил жили на сите страни длабоко вземи.
4. Тетива од говедо од која се правеле камшици - говедска жила.
Англиски: tendon Албански: pjezë
5. Детска играчка слична на ластик со врзана кожинка на средината на која се става каменот кој се исфрла со вртење или оптегнување.
Англиски: slingshot Албански: katapult
Примери:
Детето ја оптегна жилата и го фрли каменот за да погоди едно врапче.
Изведенки
1. жиличе ср.
мн. жиличиња
2. жиличка ж.
мн. жилички
3. жилка ж.
мн. жилки
4. жилче ср.
мн. жилчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК