а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жилавост

(едн.) жилавоста
Вид збор: Именка, женски род
Особина на тој што е жилав и својство на тоа што е жилаво; упорност, истрајност, постојаност.
Англиски: tenacity
FlexiMac
 менување на македонски глаголи