а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жилавка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Сорта бело грозје.
Англиски: grapes Албански: rrush i bardhë
Примери:
Жилавката е многу родна сорта.
2. Вино од таа сорта грозје.
Англиски: wine Албански: verë e bardhë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи