а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жизнерадосен

жизнерадосниот
Вид збор: Придавка
Полн со живот и радост.
Англиски: optimistic
Изведенки
1. жизнерадосно прил.
2. жизнерадосност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи