а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жижне

жижнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика (со нешто жешко) болка, чувство на печење.
Англиски: hurt Албански: djegë, lëndoj
Примери:
Тој го жижна детето со машата по нога.
2. (се жижне) Се изгоре, се опече.
Англиски: burn Албански: digjem
Примери:
Кучето се жижна од печката и избега.
Изведенки
1. жижнува несв.
жижнуваат
2. жижнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК