а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жижа

мн. жижи
Вид збор: Именка, женски род
Центар на публицитет.
Англиски: focus Српски: жижа
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Во жижата на вниманието.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи