а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жигоса

жигосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27334
1. Стави жиг некому или на нешто.
Англиски: burn in Албански: vë shenjë me djegëje
Примери:
Работниците ги жигосуваа говедата.
Тој ги жигосува пратките со својот посебен жиг.
2. Осуди, обвини некого.
Англиски: presentence Албански: damkoj, gjykoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Писателот ги казнува и ги жигосува престапите.
Изведенки
1. жигосува несв.
жигосуваат
2. жигосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК