а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жигосан

жигосаниот
Вид збор: Придавка
1. Што има жиг.
Англиски: assented, stamped
Примери:
Говедата се жигосани.
2. Што е осуден, обвинет.
Англиски: labelled
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е жигосан како злосторник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи