а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жиговина

мн. жиговини
Вид збор: Именка, женски род
Непријатно чувство на киселост што се јавува во грлото предизвикано од стомачни киселини.
Англиски: reflux
Употреба: Медицина
Примери:
Ме фати жиговина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи