а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живурка

живуркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14566
Живее скудно, одвај живее.
Англиски: barely survive
Примери:
Нивните родители живуркаа со помошта што им ја даваа тие.
Изведенки
живуркање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК