а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

животописен

животописниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на животопис.
Англиски: biographical
Примери:
Животописните податоци се црпени од неговите белешки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК