а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

животодавец

мн. животодавци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дава живот; животворец (обично во религиозна смисла).
Примери:
Бог е животодавец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи