а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

животодавен

животодавниот
Вид збор: Придавка
Што дава, што внесува живот, што влијае поволно, што вдахновува.
Примери:
животодавна почва