а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

животински

животинска
Вид збор: Придавка
Ранг: 4591
Што се однесува, што е својствено на животно, што потекнува од животно.
Англиски: animal
Примери:
животински свет, животинско потекло
животинска маст
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК