а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

животворен

животворниот
Вид збор: Придавка
Што дава живот, сила, енергија.
Англиски: life-giving
Примери:
животворни сончеви зраци
животворна почва
Изведенки
1. животворно прил.
Пример: Во жилите сети како животворно му заструи крвта.
2. животворност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи