а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живороден

живородениот
Вид збор: Придавка
Што е роден жив.
Примери:
Бројот на живородените деца во 2013 година, во споредба со минатата година, е намален за 430 деца или за 1,8 отсто.