а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живопис

мн. живописи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20935
1. Ликовна уметност во која се слика со бои.
Англиски: painting Албански: pikturë
Употреба: Ликовна уметност , Црковен термин
Примери:
Света Гора била најпозната школа каде што мајсторите ги изучувале тајните на живописот
2. Дела на таа уметност.
Англиски: painting Албански: pikturë
Употреба: Ликовна уметност , Црковен термин
Примери:
Во Бигорскиот манастир заврши реставрацијата на живописот.
3. Сликарство на фрески и икони во православните цркви.
Англиски: fresco Албански: pikturë
Употреба: Црковен термин