а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живописен

живописни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11650
1. Што се однесува на живопис.
Англиски: picturesque
2. Што се одликува со живост, со разновидност, со убавина на боите; што е како насликан.
Англиски: picturesque
Примери:
живописни предели, живописно гратче
живописна носија
Изведенки
1. живописно прил.
Пример: Живописно раскажува.
2. живописност ж.