а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живожарица

мн. живожарици
Вид збор: Именка, женски род
1. Жив оган, оган што гори.
Албански: zjarr që digjet
2. Жешка пепел измешана со жар, жар што не е истлеан.
Англиски: hot ash Албански: prush
FlexiMac
 менување на македонски глаголи