а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живодер

мн. живодери
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што дере болни или пцовисани животни.
Англиски: scavenger Албански: rrjepës
Употреба: Зоологија
2. суров, жесток, безмилосен
Англиски: scavenger Албански: i vrazhdë, i pamëshirshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е вистински живодер.
Изведенки
живодерски прид.
живодерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи