а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живодерник

мн. живоерници
Вид збор: Именка, машки род
Черга од коноп што служи за покривање.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се покри со живодерникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи