а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живне

живнат
Вид збор: Глагол, свршен
Закрепне, поврати животна сила, добие живост; стане пожив.
Англиски: liven up
Примери:
По обилните дождови живнаа растенијата.
Младинците живнаа.
Коњот живна кога го виде својот стопан.
Во собата живнаа разговорите.
Изведенки
1. живнува несв.
живнуваат
2. живнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи