а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живица

мн. живици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44822
Растресит, плоден, почвен слој земјиште, богат со хумус и минерали.
Англиски: fertile soil
Употреба: Земјоделство