а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живина

мн. живини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13918
1. (само едн.) Домашни птици, пердувести животни.
Англиски: poultry Албански: shpend
Примери:
Објектите во кои се сместува живината се нарекуваат живинарници.
2. животно
Англиски: animal Албански: kafshë
Употреба: Разговорно
Примери:
Луѓе со луѓе, живини со живини.
3. вошки
Англиски: flea Албански: plesht
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој има живина.
Изведенки
1. живински прид.
живинскиот
Што е од живина.
Пример: Овчкото, коњското и живинското ѓубре се сметаат за подобри бидејќи содржат помало количество вода и повеќе хранливи материи.
2. живинче ср.
мн. живинчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК