а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живинарник

мн. живинарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35569
Место, заграден простор или кафез каде што се чува живина.
Англиски: henhouse
Употреба: Земјоделство
Примери:
Живинарникот е поголема ѕидана зградичка со полно простории и прегради за секаква живина.