а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живејачка

мн. живејачки
Вид збор: Именка, женски род
живот, живеење
Англиски: life
Употреба: Разговорно
Примери:
Го прашав како е со живејачката и со здравјето.
Изрази
Мала вечеричка - долга живејачка - прејадувањето навечер не е здраво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи