а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живеалиште

мн. живеалишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6571
1. Дом за живеење, куќа, зграда.
Англиски: dwelling Албански: banes, vendbanim
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој направи најубаво живеалиште на брегот.
Живеалиштата од ова село одамна се напуштени.
2. Место за живеење.
Албански: banesë, shtëpi
Примери:
Земјата е нашето живеалиште.
пчелно живеалиште
Планината е живеалиште на дивите свињи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК