а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жива

(едн.) живата
Вид збор: Именка, женски род
Хемиски елемент, метал во течна состојба, со сребреникава боја.
Латински: Hydrargyrum (Hg) Англиски: mercury Турски: cıva Албански: zhivë
Употреба: Хемија
Примери:
Живата во термометарот се спушти под нулата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи