а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жешти

(се) жештат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 41146
1. Се загрева, се усвитува.
Англиски: get heated Албански: nxeh
Примери:
Песокта се жештеше од сонцето.
2. Се пали, се возбудува.
Англиски: get excited Албански: nxehem, kallem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој почна по малку да се жешти и да зборува секакви грубости.
Изведенки
жештење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК