а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жештина

мн. жештини
Вид збор: Именка, женски род
Висока топлина на воздухот.
Англиски: heat
Примери:
Беше скоро Петровден, сезоната на жештини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи