а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жетон

мн. жетони
Вид збор: Именка, машки род
Метална или пластична тркалезна плочка што заменува пари (во некои хазардни игри или автомати).
Англиски: chip Француски: jeton
Примери:
Некои момчиња фрлаа жетони во автоматите што светкаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи