а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жетварче

мн. жетварчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. жетвар
Англиски: harvester Албански: korrës, vjelës
Употреба: Деминутив , Земјоделство
2. Вид јаболко што се бере во јули.
Англиски: apple Албански: mollë petrovke
Употреба: Ботаника
Примери:
Се собираат дечишта за да чукаат јаболчиња - жетварчиња.