а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жестина

(едн.) жестината
Вид збор: Именка, женски род
1. силина, јачина
Англиски: fierceness Албански: turr, fuqi
Примери:
Жестината на ветрот не се намалува.
2. Лутина или силна возбуда.
Англиски: vehemence Албански: hidhërim, shqetësim
Примери:
Прашањата се дискутираа со голема жестина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи