а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жерав

мн. жерави
Вид збор: Именка, машки род
Птица преселница со светлосиви пердуви, населена покрај бари и мочуришта.
Латински: Grus grus Англиски: crane
Употреба: Зоологија
Примери:
Есента замина со жеравите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи