а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жерави

(се) жерават
Вид збор: Глагол, несвршен
Се метка, се вртка, се наоѓа во немирна состојба, се движи во сите правци.
Англиски: roam
Примери:
Говедата се жеравеа, заразени од жабица.
Изведенки
жеравење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи