а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женствен

женствени
Вид збор: Придавка
Што е својствено за жените, што е како кај жените, што има типични женски карактеристики.
Англиски: feminine
Примери:
Женствена фигура.
Женствен изглед.
Изведенки
1. женствено прил.
Пример: Тој беше нежен, женствено облечен.
2. женственост ж.
женскост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи