а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женски

женскиот
Вид збор: Придавка
1. Што е од спротивен пол на машкиот.
Англиски: female
Примери:
женско дете
женски јагниња
2. Што припаѓа, што е наменето, што се однесува на жена.
Англиски: female
Примери:
женска облека
женски глас
женски болести
FlexiMac
 менување на македонски глаголи