а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женска

мн. женски
Вид збор: Именка, женски род
1. Општо, лице од женски пол.
Англиски: female Албански: femër
Употреба: Разговорно
2. љубовница, девојка за забава
Англиски: female lover Албански: dashnore
Употреба: Разговорно
Примери:
Треба да си најдеш некоја пристојна женска.
3. јавна жена, проститутка
Англиски: prostitute Албански: prostitutë
Употреба: Разговорно
Примери:
Тогаш тој беше принуден да ја гасне својата тага кај други женски и по кабареата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи