а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женскаст

женскасти
Вид збор: Придавка
За машко со нагласени женски особини.
Англиски: feminine
Употреба: Пејоратив
Примери:
многу женскаст тип
FlexiMac
 менување на македонски глаголи