а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

женкар

мн. женкари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26177
Тој што претерано им се додворува на жените, што трча по жени.
Англиски: womanizer
Употреба: Пејоратив
Примери:
Тие биле големи женкари и од нив пиштеле и момите и жените.
Штом е пијаница, тој мора да е и женкар.
Изведенки
женкарски прид.
женкарскиот
Пример: женкарски авантури