а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жена

мн. жени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 92
1. Лице според полот спротивно на мажот; женско лице во зрела возраст.
Англиски: woman Албански: grua
Примери:
Мажите и жените се еднакви пред законот.
2. Брачен другар од женски пол.
Англиски: spouse Албански: bashkëshorte
Употреба: Разговорно
Примери:
Животот си го минувам со мојата жена и со моите деца.
3. Лице што за плата, награда работи во туѓа куќа; куќна помошничка.
Англиски: housekeeper Албански: amvise
Примери:
Имаме жена што ни го чува детето додека сме на работа.
Изведенки
1. женица ж.
мн. женици
дем.
2. женичка ж.
мн. женички
дем.
3. женче ср.
мн. женчиња
дем.
4. жениште ср.
мн. женишта
аугм.