а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желудник

мн. желудници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5412
Орган за варење на храната, сместен во горниот дел на стомачната празнина кај човекот и кај животните цицачи.
Англиски: stomach Српски: желудац Албански: lukth
Употреба: Анатомија
Примери:
Се разбудив со болки во желудникот.
Изведенки
желудок м.
мн. желудоци