а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желница

мн. желници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49398
1. Жена што пожелува или копнее за нешто.
Примери:
Сирота желница не доживеа да си ги види внучињата.
2. Летва што ги држи ќерамидите на куќата.
Англиски: grid Албански: hatëll, qepër
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Желниците на куќата беа накривени од тежината на снегот.