а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желе

мн. желеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 23001
1. Овошен сок сварен со шеќер којшто се претвора во пивтија; вид бонбони.
Англиски: jelly Албански: zhele, pelte
Употреба: Гастрономија
Примери:
Желе од дуња.
2. Каша од разварено месо, пивтија.
Англиски: jellied meat Албански: qull me mish
Употреба: Гастрономија