а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желен

желни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7293
1. Што чувствува желба, што сака некого или нешто.
Англиски: passionate
Примери:
Желна бев за тебе.
Тој беше желен за добра музика.
2. страден
Англиски: suffering
Изведенки
желно прил.
Пример: Таа толку желно го очекуваше.