а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

железничар

мн. железничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7822
Лице што работи во железница.
Англиски: railroadman
Употреба: Транспорт
Примери:
Деветти април е Ден на железничарите на Македонија.
Железничарите го одложија штрајкот и возовите ќе сообраќаат редовно.
Изведенки
железничарски прид.
железничарскиот
Што припаѓа, што се однесува на железничар.
Пример: железничарска униформа