а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

железница

мн. железници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7610
1. Сообраќајно средство за превоз на стока и патници со единствен заеднички пат, пруга, шини и сите постројки на пругата; железнички возни средства и техничко-комерцијална организација што ги организира и регулира сите дејности во врска со тоа.
Англиски: railway Албански: hekurudhë
Употреба: Транспорт
Примери:
Работи на железница.
подземна железница
Македонски железници
2. воз
Англиски: train Албански: tren
Употреба: Разговорно , Транспорт
Примери:
Подобро ми е патувањето со железница.
3. железничка линија
Англиски: railroad Албански: linjë hekurudhore
Употреба: Разговорно , Транспорт
Примери:
Таму патот се вкрстува со железницата.