а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

железар

мн. железари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што обработува железо.
Албански: hekuran
Примери:
Железарите штрајкуваат во кругот на железарницата.
2. Трговец со железна стока, со железарија.
Албански: hekurshitës